ZNALAZŁEŚ PTAKA?

ZNALAZŁEŚ PTAKA?

Instrukcja postępowania

Musimy zadecydować, czy szybko się wycofać i nie przeszkadzać w życiu rodzinnym ptaków 

czy też wkroczyć do akcji i chorego ptaka po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportować do ośrodka rehabilitacji.
 

Jeśli natkniemy się na ptaka i spotkanie to wyda nam się nietypowe, należy wykonać kilka prostych czynności, aby przekonać się w jakim kierunku powinny iść dalsze działania:

  • W jakim miejscu się znajdujemy? czy to miejsce potencjalnie niebezpieczne, np. zlokalizowane przy drodze lub pod drutami wysokiego napięcia?
  • Spróbujmy ocenić stan zdrowia ptaka?
  • Czy znamy gatunek ? Czy jesteśmy w stanie ocenić wiek ? Jeśli ptak nie wygląda na chorego, a jest to np. pisklę - należy się wycofać i pozostawić malucha na miejscu.
  • Czy możliwy jest kontakt z osobą doświadczoną w takich sytuacjach np., ośrodkiem rehabilitacji? Czasem lepiej wykonać kilka telefonów i wysłać szereg zdjęć, niż niepotrzebnie zabrać ptaka.
  • Jeśli wszystko wskazuje na to, że ptak potrzebuje pomocy: należy udzielić mu pierwszej pomocy oraz zaplanować transport.
  • Pamiętajmy, że od momentu podjęcia decyzji o interwencji do dostarczenia ptaka do ośrodka rehabilitacji jego los jest w naszych rękach. W miarę naszych możliwości i wiedzy powinniśmy zapewnić mu warunki w których stan jego zdrowia się nie pogorszy.

 

Pamiętajmy jednak

Ludzie coraz częściej potrafią odpowiednio zareagować i zanim zabiorą zwierzę, powinni skontaktować się z odpowiednimi służbami takimi jak na przykład Warszawskie ZOO (ptasi azyl).  To bardzo ważne, by dwa razy się zastanowić , zanim podejmiemy młode zwierzę. Nawet jeśli mamy go już w domu, wciąż można odnieść je na miejsce i obserwować, czy nie pojawią się jego rodzice. Kiedy młode trafi np.: do ptasiego azylu jest już za późno aby go odstawić na miejsce skąd go zabraliśmy .

 

Gdzie dostarczyć ptaka

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

ul. Ratuszowa 1/3

03-461 WARSZAWA

Tel.: (22) 670 22 07

DOSTARCZANIE PTAKÓW DO BRAMY ZOO OD STRONY MOSTU GDAŃSKIEGO!

 

 

Informacje w artykule zaczerpnięto ze strony Warszawskiego ZOO.